Pályázati beszámoló 2020
B.A.C.H. - A szépség matematikája interaktív ismeretterjesztő hangverseny, amelyben a barokk zene szépségeit tárjuk fel a hallgatók számára.
Az ismeretterjesztő hangverseny során a zenei szépség titkait fedtük fel a hallgatóknak, J. S. Bach zseniális kétszólamú invenciójának segítségével. A komplex, interaktív előadás érintette a képzőművészeti ágakat, a matematikát, a zenetörténetet és a csillagászatot. Az előadás közben a gyerekek folyamatos interakcióban voltak a programvezetővel, így például meg kell határozniuk, hogy milyen hosszúságú karmesteri pálca illik az előadó kezébe, vagy éppen melyik historikus hangolást hallják szebbnek (pitagoraszi, félhangos, tiszta hangolás).
Az előadás felépítése a következő volt:
Bach d-moll kétszólamú invenció -előadás
Bevezető: a szépség definíciója a különböző történelmi korszakokban
Szépség-arányosság a természetben
Az aranymetszés. Mikro-makrokozmosz, avagy a csigáktól a naprendszerig
A Fibonacci számsor
Aranymetszés a művészetekben - A piramisoktól a hegedűépítésig, "Az utolsó vacsorán" át
Az ötödik elem és a kvint hangköz
A (zenei) harmónia
A felhangrendszer
A disszonancia és annak szükségessége
440 és a 432 (Verdi) hangolás
A historikus hangolás
Szépség a zenében
Szimmetria a természetben.
Szimmetria a művészetekben
Az emberi arc szépsége - szimmetria, vagy aranyarány?
Bach d-moll kétszólamú invenció mesteri szimmetriája-elemzés
Bach d-moll kétszólamú invenció -előadás
A projekt célja az volt, hogy élménypedagógia segítségével érdekessé, érthetőbbé, vonzóbbá tegyük a gyerekek számára a barokk műfajt, azon belül Bach művészetét, amelyre az európai zenekultúra felépült. A komolyzene sajnos válságban van, ezért szükségszerű, hogy a következő nemzedéket -innovatív előadások segítségével- visszacsalogassuk a hangversenytermekbe.
Az előadások a pomázi Teleki-Wattay Művészeti Iskola koncerttermében valósultak meg, mert így a biztonsági előírásokat betartva tudtunk elhelyezni 80-100 résztvevőt!
A helyszínen biztosítva volt a hangversenyzongora, a projektor, az erősítés és a fénytechnika is. A programon a Dunakanyar térség iskoláinak 7-8 évfolyamai, illetve gimnáziumi tanulók vettek részt.
Az előadások sikeresen megvalósultak, a projektet a jövőben is szeretnénk megvalósítani!
A program a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával valósult meg.